Wisconsin Section

American Society of Agricultural and Biological Engineers

 

2010 AWARDS

Several Wisconsin Section ASABE Awards were presented at the March 31st, 2010 WI Section Meeting held in conjunction with the Wisconsin Public Service Farm Show in Oshkosh Wisconsin.

Awards included:

Agricultural and Biological Systems Young Engineer Award

2015Naomi Bernstein
2014Amanda Crowe
2013Damion Babler
2012Jill A. Huenink and Brian M. Huenink
2010Daniel Bruce Thiemke
2008Robert Loehr
2006Bob Satori
2004Todd England
2002Rodney D. Zimmerman
2000William S. Nelson
1998Douglas J. Reinemann
1996Todd Wehler
1994David R. Bohnhoff
1992Kevin J. Shinners
Wayne G. Russell Award
2015David Kammel
2014Scott Sanford
2013Randy Clark
2012Barry Bauman
2011Bill and James Walters
2010Richard Straub
2009Ray Weber
2009Tom Garvey
2009Terry Fameree
2009Monte Ewing
2008Ronald Schuler
2007John Miller
2006Mark Cook
2003William Knight
2002Al Herman
2001Paul D. Thompson
2000Marshall F. Finner
1999Wisconsin Rural Electric Council
1998Don Femrite
1997Neil Jorgenson
1996Hjalmar D. Bruhn
1995Donovan L. Bakker
1994Richard Loberger
1993Arnold B. Cordes
1992Terry Lee Willborn
1991Lynndon A. Brooks
Biological Systems Engineering Graduate Student of the Year Award
2016Joshua Harmon
2015Yi-Cheng Wang
2013Jiang Yang
2012Joseph Keene
2011Andrew Holstein
2010Shane Williams
2009Robert G. Bennet
2008Timothy F. Radatz
2007Garritt Cody Boettcher
2006Amanda Diane Crowe
2005Matthew Digman
2004Anthony J.Vandermuss
2003Benjamin N. Binversie
2002Brian M. Huenink
2001Walter M. Schlesser
2000Misty A. Davis
1999Matthew Converse
1998Andrew G. Jirovec
1997Timothy J. Kraus
1995Jeffrey W. Nelson
1994Gregory D. Williams
1993Todd Wehler and K. Muthukumarappan
1992Chyung Ay
Biological Systems Engineering Undergraduate of the Year Award
2016Jennifer Sanford
2015Cyrus Nigon
2014Brenna Stow
2013Bryan Rowntree
2012Megan May
2011Chris Hargot
2010Hannah Uhlenhake
2009Steven T. Sell
2008Shane Daniel Williams
2007Kody Louis Habeck
2006Nathan E. Dudenhoeffer
2005Naomi C. Uhlenhake
2004Josiah B. Akin
2003Julie L. Graham
2002Jill A. Grodecki
2001Jon Frey
2000Jacob Hall
1999Brian M. Huenink
1998Brian J. Hitt and Misty A. Davis
1995Bradley R. Igl
1994Bob Satori
1993James Meier
1992Daniel Mather
1991Rodney D. Zimmerman
Agricultural Engineering Technology Student of the Year Award
2016Dylan Heimmermann
2015Alyson Ries
2014Miles Erickson
2013Ben Borgardt
2012-------------
2011Melissa Sattler
2010Joe Wildenberg
2009Michael J. Lenius
2008Derek H. Husmoen
2007Jackson Russel King
2006Adam G. Danzinger
2005Philip A. Halbach
2004Justin L. Storlie
2003Luke B. Young
2002Jared Matzek
2001Kris Shank
1999Tom G. Schuh
1997Wade Olson
1995Paul Roidt
1994Cory Breunig
1993Marvin Kunkel
1992Craig Stehr
1991Steve Perschau
 Thank you to all the nominators who took time to recognize your fellow engineer’s work and congratulations to all the award winners!

Farm Technology Days 2010

The Wisconsin Section ASABE will be holding our summer meeting again this year at FTD in Pierce county.  Please join us on Jul 21, 2010!  See July 2010 newsletter for details.   

SPEAKER:  The speaker will be Steve Wright, Powder Technology Manager with GEA Process Engineering Inc (formerly Niro Inc.) based in Hudson WI.  He will give a presentation on GEA’s DRYNETICS™ and our DRYING KINETICS ANALYZER™.  It will be an overview of how we utilize ultrasonic levitation to study droplet drying characteristics where the results can be utilized in CFD modeling for new or existing spray dryers.

2010 Officer Meeting

The new officer team will be meeting on Wednesday, May 12 at 5:30 PM.  The meeting will be held at JB’s Italian Grill in Sun Prairie.

For directions please click here: http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=1086+Emerald+Terrace,+Sun+Prairie,+WI+53590+(j+b’s+italian+grill)&sll=43.136036,-89.187694&sspn=0.012902,0.017767&ie=UTF8&hq=&hnear=1086+Emerald+Terrace,+Sun+Prairie,+Dane,+Wisconsin+53590&z=17